/
/
Dźwignik śrubowy – zasada działania i zastosowania
Dźwignik śrubowy – zasada działania i zastosowania
Dźwigniki śrubowe

Dźwignik śrubowy opiera się o mechanizm ślimaka i ślimacznicy, które pozwalają przenieść ruch obrotowy na liniowy za pomocą śruby. 

Poza mechanizmem ślimaka i ślimacznicy, dźwigniki śrubowe znacznie różnią się od przekładni ślimakowych. Mają one inną budowę, smarowania, referencyjne przełożenia, czy oporowe ułożyskowanie. To wszystko ma ogromny wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo układu.

W zależności od aplikacji elementem przenoszącym napęd liniowo może być wędrująca wzdłuż dźwignika śruba lub wędrująca wzdłuż śruby nakrętka.

Drugim podziałem, który jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania aplikacji, jest wybór śruby. W zależności od cyklu pracy możesz wybrać dźwignik ze śrubą kulową lub śrubą trapezową. 

Trzeci podział dotyczy materiału, z którego ma być wykonana śruba. Do dyspozycji są wykonania stalowe, aluminiowe oraz nierdzewne. 

Oferta dźwigników śrubowych składa się z wielu możliwości, jednak te 3 podziały można uznać za najistotniejsze. 

Poznaj zalety dźwigników śrubowych

  •  Łatwa instalacja oraz sterowanie

Wprowadzenie dźwignika w ruch nie wymaga podłączania go do instalacji pneumatycznych, czy pomp hydraulicznych. Tak naprawdę wystarczy siła ludzkich rąk lub zwykły silnik elektryczny.

  • Wysoki poziom bezpieczeństwa

Budowa dźwignika śrubowego zapewnia nam samohamowność układu. W razie utraty zasilania nie trzeba obawiać się o utrzymanie pozycji pod obciążeniem. Układ ten daje również prostą możliwość alternatywnego napędu w postaci korby, a to oznacza, że nawet w przypadku braku zasilania aplikacji, możemy w każdej chwili zmienić jej położenie.

  • Pobór energii wyłącznie podczas pracy

Aplikacje oparte o systemy dźwigników śrubowych nie potrzebują podłączenia do instalacji pneumatycznych, czy pomp hydraulicznych. Dzięki temu aplikacja pobiera energię tylko podczas pracy. Wiąże się to z dużymi oszczędnościami dla użytkownika aplikacji. 

  • Możliwość pracy w bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach
  • Dokładność w pozycji zatrzymania i kontroli pozycji

Mechanizm dźwigników śrubowych daje nam także ogromną precyzję w ustaleniu pozycji. Można ją ustawić powtarzalnie z dokładnością do 0,01 mm i mieć pewność, że każdy ruch dźwignika rozpocznie się i zakończy dokładnie w tym samym miejscu. 

  • Duża liczba akcesoriów

W zależności od aplikacji dźwigniki śrubowe dają cały wachlarz dodatkowych akcesoriów, począwszy od tych związanych z bezpieczeństwem użytkowania, jak chociażby mieszki, czy tuby ochronne, skończywszy na specjalnych wahliwych podkładkach, czy prowadzeniach śrub w szynach.

W razie dodatkowych pytań, wątpliwości — zapraszamy do kontaktu!

Partnerzy

Zamknij menu

Wyszukiwarka produktów

Start typing and press Enter to search

Twoja lista produktów do zapytania

Nie dodałeś jeszcze żadnego produktu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!