/
/
Jak zminimalizować ryzyko przestojów z powodów technicznych?
Jak zminimalizować ryzyko przestojów z powodów technicznych?

Przestoje techniczne są często nieprzewidywalne i potrafią przyczynić się do dużych strat finansowych. W firmie Archimedes na co dzień mamy do czynienia z technologią różnych maszyn. Znamy się na nich jak mało kto. 

Wiemy, że nie można kompletnie zlikwidować przestojów z powodów technicznych, jednak jest kilka sposobów na to, żeby zminimalizować ich ryzyko. Zdradzimy Wam kilka z nich!

Podstawą minimalizowania ryzyka przestojów technicznych jest odpowiednie zarządzaniem parkiem maszynowym. Świadomość zjawisk i procesów związanych z utrzymaniem urządzeń czy całej linii w odpowiedniej kondycji technicznej jest niezwykle istotna. Należy przede wszystkim wypracować strategię działania służb technicznych odpowiedzialnych za aspekty techniczne w zakładzie. Częścią takiej strategii powinno być posiadanie stosownej dokumentacji oraz prowadzenie rejestru zdarzeń związanych z poszczególnymi urządzeniami. Posłuży to kreowaniu procesów wiodących do zwiększania niezawodności linii czy układów na podstawie prewencyjny działania na rzecz zwiększania dostępności tych zasobów sprzętowych dla celów operacyjnych. W skład takich działań należy przewidzieć politykę części zamiennych z ich odpowiednim zarządzaniem pod kątem dostępności. Należy wyróżnić części na, rzecz upraszczając, mniej lub bardziej krytyczne. W przypadku pojawienia się awarii technicznej ta dostępność staje się kluczowa dla realizacji  planów produkcyjnych.

Kolejną istotną sprawą są przeglądy techniczne, najlepiej planowane, czyli tzw. prewencyjne. Ma to zwykle miejsce w trakcie krótszych lub dłuższych okresów postojowych odpowiednio zaplanowanych z wyprzedzeniem. Wraz z umiejętną polityką zarządzania częściami takie procesy pozwolą na poważne ograniczenie nieoczekiwanych awarii. W dłuższej perspektywie warto analizować te ostatnie zjawiska, by w przyszłości unikać ich występowania, a jeżeli to utrudnione to zabezpieczyć odpowiednio części i mieć przygotowane kompletne zasoby ludzkie, które niezwłocznie są w stanie zareagować na powstałą sytuację. Podsumowując – ludzie to kolejny czynnik w całym spektrum zarządzania utrzymania ruchu. Wykwalifikowane zasoby ludzkie to inwestycja, która się opłaci.

Wszelkie techniczne aspekty związane z produkcją powinny odbywać się w szerokiej współpracy z użytkownikami, czyli działem operacyjnym. Niejako obowiązkiem zasobów tego działu są odpowiednie czyszczenie urządzeń oraz przeprowadzenie inspekcji, czy wreszcie komunikowanie do kierownictwa niepokojących zjawisk związanych z wyglądem, czy działaniem urządzeń. To w powiązaniu z umiejętnym zarządzaniem w efekcie wpływa na to, co nazywamy niezawodnością urządzeń. A to z kolei prosta droga do zminimalizowania przestojów produkcyjnych.

Równie ważne w wyżej wymienionych procesach jest świadomość ciągłego doskonalenia procesów, uczenia się i szkoleń dla osób odpowiedzialnych za wszelkiego rodzaju działania produkcyjno-techniczne w zakładzie.

Ostatnim aspektem, lecz niezwykle istotnym w całym procesie są inwestycje. Kiedy posiadany sprzęt jest widocznie zużyty, a jego utrzymanie w tym naprawy, są kosztowne, to realizacja planów produkcyjnych jest utrudniona. Należy wówczas pomyśleć o wymianie takich urządzeń. 

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomoże zminimalizować ryzyko przestojów z powodów technicznych w Twojej firmie.

W razie jakichkolwiek pytań nasi eksperci chętnie doradzą. Napisz na:

info@archimedes.pl

Partnerzy

Zdobądź bilet DRINKTEC
Zamknij menu

Wyszukiwarka produktów

Start typing and press Enter to search

Twoja lista produktów do zapytania

Nie dodałeś jeszcze żadnego produktu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!