/
/
Jak zminimalizować ryzyko przestojów z powodów technicznych?
Jak zminimalizować ryzyko przestojów z powodów technicznych?

Przestoje techniczne są często nieprzewidywalne i potrafią przyczynić się do dużych strat finansowych. W firmie Archimedes na co dzień mamy do czynienia z technologią różnych maszyn. Znamy się na nich jak mało kto. 

Wiemy, że nie można kompletnie zlikwidować przestojów z powodów technicznych, jednak jest kilka sposobów na to, żeby zminimalizować ich ryzyko. Zdradzimy Wam kilka z nich!

Podstawą minimalizowania ryzyka przestojów technicznych jest odpowiednie zarządzaniem parkiem maszynowym. Świadomość zjawisk i procesów związanych z utrzymaniem urządzeń czy całej linii w odpowiedniej kondycji technicznej jest niezwykle istotna. Należy przede wszystkim wypracować strategię działania służb technicznych odpowiedzialnych za aspekty techniczne w zakładzie. Częścią takiej strategii powinno być posiadanie stosownej dokumentacji oraz prowadzenie rejestru zdarzeń związanych z poszczególnymi urządzeniami. Posłuży to kreowaniu procesów wiodących do zwiększania niezawodności linii czy układów na podstawie prewencyjny działania na rzecz zwiększania dostępności tych zasobów sprzętowych dla celów operacyjnych. W skład takich działań należy przewidzieć politykę części zamiennych z ich odpowiednim zarządzaniem pod kątem dostępności. Należy wyróżnić części na, rzecz upraszczając, mniej lub bardziej krytyczne. W przypadku pojawienia się awarii technicznej ta dostępność staje się kluczowa dla realizacji  planów produkcyjnych.

Kolejną istotną sprawą są przeglądy techniczne, najlepiej planowane, czyli tzw. prewencyjne. Ma to zwykle miejsce w trakcie krótszych lub dłuższych okresów postojowych odpowiednio zaplanowanych z wyprzedzeniem. Wraz z umiejętną polityką zarządzania częściami takie procesy pozwolą na poważne ograniczenie nieoczekiwanych awarii. W dłuższej perspektywie warto analizować te ostatnie zjawiska, by w przyszłości unikać ich występowania, a jeżeli to utrudnione to zabezpieczyć odpowiednio części i mieć przygotowane kompletne zasoby ludzkie, które niezwłocznie są w stanie zareagować na powstałą sytuację. Podsumowując – ludzie to kolejny czynnik w całym spektrum zarządzania utrzymania ruchu. Wykwalifikowane zasoby ludzkie to inwestycja, która się opłaci.

Wszelkie techniczne aspekty związane z produkcją powinny odbywać się w szerokiej współpracy z użytkownikami, czyli działem operacyjnym. Niejako obowiązkiem zasobów tego działu są odpowiednie czyszczenie urządzeń oraz przeprowadzenie inspekcji, czy wreszcie komunikowanie do kierownictwa niepokojących zjawisk związanych z wyglądem, czy działaniem urządzeń. To w powiązaniu z umiejętnym zarządzaniem w efekcie wpływa na to, co nazywamy niezawodnością urządzeń. A to z kolei prosta droga do zminimalizowania przestojów produkcyjnych.

Równie ważne w wyżej wymienionych procesach jest świadomość ciągłego doskonalenia procesów, uczenia się i szkoleń dla osób odpowiedzialnych za wszelkiego rodzaju działania produkcyjno-techniczne w zakładzie.

Ostatnim aspektem, lecz niezwykle istotnym w całym procesie są inwestycje. Kiedy posiadany sprzęt jest widocznie zużyty, a jego utrzymanie w tym naprawy, są kosztowne, to realizacja planów produkcyjnych jest utrudniona. Należy wówczas pomyśleć o wymianie takich urządzeń. 

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomoże zminimalizować ryzyko przestojów z powodów technicznych w Twojej firmie.

W razie jakichkolwiek pytań nasi eksperci chętnie doradzą. Napisz na:

info@archimedes.pl

Partnerzy

Zamknij menu

Wyszukiwarka produktów

Start typing and press Enter to search

Twoja lista produktów do zapytania

Nie dodałeś jeszcze żadnego produktu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!