/
/
Sortowniki optyczne w przemyśle ziemniaczanym
Sortowniki optyczne w przemyśle ziemniaczanym
tło_do_artykułu_tomra_sorter_optyczny

Ponieważ popyt na produkty ziemniaczane stale rośnie, a firma Archimedes Sp. z o.o. oferująca maszyny TOMRA wspiera przetwórców ziemniaków, wprowadzając ulepszone rozwiązania do sortowania optycznego w zakresie linii do sortowania ziemniaków możemy zaproponować dwa rozwiązania bazujące na modelach TOMRA 3A i TOMRA 5A. Oba modele są niezastąpione w procesach przetwórczych ziemniaka począwszy od przyjęcia ziemniaka „prosto z pola” po fazę sortowania umytego i lub obranego ziemniaka.

Dedykowanym modelem do fazy wstępnej jest TOMRA 3A jako idealne rozwiązanie do selekcji surowca na przyjęciu podczas dostawy. 

To co charakteryzuje ten model to  wysoka dokładność sortowania i eliminacja typowych ciał obcych jak: kamienie, grudy ziemi, plastik i szkło, powiązana z wysokimi wydajnościach nawet do 100t/h

Najnowsza technologia zastosowana w sorterze TOMRA 3A pozwala dodatkowo dzięki specjalnemu modułowi skanować surowiec również pod kątem eliminacji zielonych ziemniaków. Ma to istotne znaczenie dla linii przetwarzającej ziemniaki pod przetwórstwo frytek, chipsów czy pakowania jadalnych ziemniaków.

Zamknięta w całkowicie szczelnej obudowie kamera jest odporna na większość warunków środowiskowych, takich jak deszcz, wiatr, kurz i ciepło, podczas gdy system optyczny nie ma ruchomych części, dzięki czemu TOMRA 3A jest najbardziej mobilną, wytrzymałą i stabilną maszyną sortującą dostępną na rynku.

By zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo produktu na kolejnym etapie dedykowanym rozwiązaniem jest sorter TOMRA 5A.

Sorter ten wyposażony w najnowszy system zarządzania jakością wyrobu umożliwia szybkie i proste uzyskiwanie do dalszego przetwarzania produktu o stałej, wymaganej przez klienta jakości.

Sorter optyczny Tomra 5A

Ta metoda sortowania ziemniaków znacznie zwiększa wydajność i stopień bezpieczeństwa żywności przy zachowaniu największej mocy przerobowej w branży. Sorter wykorzystuje górne i dolne zespoły czujników do skanowania każdego pojedynczego obiektu „w locie”.  Unikalna kombinacja pulsującej diody LED, kamery, NIR (Near InfraRed) i zaawansowanych technik analizy zapewnia stabilne, bezproblemowe wykrywanie ciał obcych z dokładnością 1 mm.

Zastosowanie sortera TOMRA 5A zapewnia bezpieczeństwo na całej linii produkcyjnej.  Ponadto radykalnie zmniejsza ryzyko uszkodzeń urządzeń tnących na linii przez ciała obce. Inteligentna technologia odrzucania wad i ciał obcych TOMRA działa w połączeniu z nowym, zaawansowanym graficznym interfejsem użytkownika co zapewnia przetwórcom ziemniaków intuicyjny sposób szybkiej i wydajnej obsługi sortowników, a także zbiera dane w celu dalszej poprawy procesu.

Kluczową cechą maszyny TOMRA 5A jest wyjątkowo skuteczne usuwanie ciał obcych. Ponadto sorter TOMRA 5A jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o kontrolę jakości sortowania ziemniaków. Umożliwia to przetwórcą odzyskanie produktu, który nie jest wystarczająco dobry, aby go zaakceptować, ale jednocześnie nie jest na tyle zły, aby go wyrzucić. Niedoskonały produkt może być wysłany do ponownego obrania lub przycięcia. Może również zostać przetworzony w alternatywny produkt końcowy, taki jak płatki ziemniaczane.

Kompleksowa linia przetwórstwa ziemniaka wyposażona w oba sortery zarówno w fazie wstępnej w model TOMRA 3A jak i na kolejnym etapie po myciu, czy obieraniu w model TOMRA 5A pozwala na uzyskanie surowca o bardzo wysokiej jakości, bez wad w postaci ciał obcych jak również wad surowca co jednoznacznie przekłada się na efektywność całej lini a co za tym idzie na rachunek ekonomiczny dzięki automatyzacji procesów i zwiększeniu wydajności.

Każdy z modeli TOMRA zarówno 3A i 5A może pracować niezależnie w zależności od potrzeb aplikacji, czy jest to tylko sortowanie wstępne np. przed przyjęciem surowca do przechowalni, czy sortowanie na linii przetwórstwa po fazie mycia lub obierania by eliminować defekty własne surowca.

Szeroko pojętą branża ziemniaczana to rynek na, którym coraz częstszy brak „rąk do pracy” i związana z tym konieczność automatyzacji procesów produkcyjnych daje szerokie możliwości zastosowania sorterów optycznych. A to z kolei dzięki ich zastosowaniu przekłada się na zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa produkcji.

Jako Archimedes Sp. z o.o. posiadamy ponad 200 zainstalowanych sorterów optycznych w Polsce na różnych aplikacjach. Jeśli spotykasz się z problemami, kamieni, grud ziemi i innych ciał obcych, czy defektów jakościowych w surowcu zapraszamy do kontaktu. Mamy rozwiązania na Twoje potrzeby.

Partnerzy

Zamknij menu

Wyszukiwarka produktów

Start typing and press Enter to search

Twoja lista produktów do zapytania

Nie dodałeś jeszcze żadnego produktu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!