/
/
Złącza obrotowe Mercotac – sprawdź czy warto!
Złącza obrotowe Mercotac – sprawdź czy warto!
Złącza obrotowe Mercotac

Z zasady złącza obrotowe Mercotac służą do przekazywania sygnałów elektrycznych na elementy obrotowe maszyny. Dzięki temu możliwe jest przeniesienie sygnałów zasilających, pomiarowych oraz sygnałów o dużej częstotliwości. Niekiedy klienci decydują się na zastosowanie tzw. pierścieni ślizgowych. W tym artykule przedstawimy, czym właściwie są złącza obrotowe oraz porównamy je do pierścieni ślizgowych.

Do czego służą złącza obrotowe?

Złącza obrotowe Mercotac to rodzaj technologii stosowanej do przesyłania energii elektrycznej lub sygnałów między dwoma obracającymi się elementami. Przykładem może być oś i wirnik w urządzeniach obrotowych, takich jak silniki elektryczne, generatory, wirniki, wirujące stoły, itp.

Złącza obrotowe, nazywane dławikami lub pierścieniami przewodzącymi, używają szczotek do przewodzenia prądu między obracającymi się elementami. Jednakże złącza Mercotac wykorzystują zupełnie inne podejście. Są to złącza obrotowe bez szczotek, które używają rolkowych styków, aby przesyłać prąd elektryczny lub sygnały między obracającymi się częściami. 

Złącza obrotowe Mercotac mają kilka zalet, takich jak brak zużycia, mniejsze opory, dłuższa żywotność i mniej awaryjności w porównaniu do tradycyjnych złącz obrotowych ze szczotkami. Tam, gdzie istnieje potrzeba przesyłania energii elektrycznej lub sygnałów między obracającymi się elementami, stosuje się złącza obrotowe bez używania tradycyjnych szczotek.

Dlaczego złącza obrotowe są lepszym wyborem niż pierścienie ślizgowe?

Złącza obrotowe Mercotac mają kilka zalet w porównaniu do tradycyjnych pierścieni ślizgowych. Poznaj kilka powodów, dla których złącza obrotowe są uważane za lepszy wybór w niektórych zastosowaniach:

  • Brak zużycia: W złączach obrotowych bez szczotek brak zużycia dzięki brakowi kontaktu między rolkowymi stykami, prąd przesyłany jest bezpośrednio.W przypadku pierścieni ślizgowych, szczotki mogą ulegać zużyciu, co prowadzi do konieczności ich regularnej wymiany. 
  • Mniejsze opory: Złącza obrotowe często charakteryzują się niższymi oporami elektrycznymi i mechanicznymi w porównaniu do pierścieni ślizgowych. To może przekładać się na efektywniejsze działanie układu.
  • Dłuższa żywotność: Ze względu na brak zużycia mechanicznego i mniejsze opory, złącza obrotowe mają tendencje do posiadania dłuższej żywotności niż tradycyjne pierścienie ślizgowe. 
  • Mniej awaryjności: Ze względu na konstrukcję bez szczotek, złącza obrotowe mniej podlegają problemom związanym z zużyciem czy ścieraniem pierścieni ślizgowych, co może występować w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
  • Stabilność przesyłu sygnału: Złącza obrotowe mogą oferować stabilniejsze przesyłanie sygnałów, zwłaszcza w zastosowaniach, gdzie jakość sygnału jest kluczowa.
  • Mniejszy poziom zakłóceń elektromagnetycznych: W przypadku złącz obrotowych bez szczotek, zazwyczaj generuje mniejszy poziom zakłóceń elektromagnetycznych, niż w przypadku złącz opartych na szczotkach.

Decyzja powinna być podjęta na podstawie konkretnego zamiaru zastosowania.

Gdzie złącza obrotowe znajdują zastosowanie?

Złącza obrotowe znajdują zastosowanie w wielu aspektach życia. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba przesłać napięcie, prąd, sygnał pomiarowy na element obracający się urządzenia. Można jednak wyróżnić zastosowanie z maszynach przemysłowych, w urządzeniach reklamowych, w stołach obrotowych, robotyce, czy nawet turbinach wiatrowych. 

Jeśli zastanawiasz się, czy w Twojej firmie złącza Mercotac znajdą zastosowanie – skontaktuj się z nami! Nasi eksperci doradzą Ci oraz dobiorą odpowiednie rozwiązanie!

Sprawdź ofertę Archimedes!

Partnerzy

Zamknij menu

Wyszukiwarka produktów

Start typing and press Enter to search

Twoja lista produktów do zapytania

Nie dodałeś jeszcze żadnego produktu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się do naszego newslettera!